Džeimij Oliver, Tev atkal ir izdevies!

Jums noteikti nebūs nekāds pārsteigums, ka man patīk ēst, bet man patīk ēst tikai tā, lai ēdiens man būtu svētki, ko esmu teikusi simtiem, ja ne vairāk, reižu. Man vajag, lai katrs mans iztērētais cents attaisno ieguldījumu. Protams, ka dažreiz sakārojas veco, labo maķīti, lai gan jāatzīst, ka ar vecumu, lai ko šis vārds arī nenozīmētu tīri globāli, maķīti kārojas aizvien retāk. Biežāk ir vēlme atrast ēdienus, kuri uzlādē ne vien ķermeni, bet arī prātu, turklāt būtu pagatavojami arī mājās, neiztukšotu maku un būtu nenormāli gardi. Es esmu pilna laika mamma ar daudz hobijiem, tātad laiks gatavošanai ikdienā man ir ļoti ierobežots, tomēr ir svarīgi gatavot tādu ēdienu, ar kuru bez sirdsapziņas pārmetumiem varu dalīties arī ar savu dēlu, atceroties par atšķirībām starp pieaugušo uzturu un mazu bērnu uzturu. Vēl man ir jāatzīst, ka es neesmu nekāda Marta Stjuarte un mana personīgā gatavošanas iztēle dažreiz ir ļoti vienveidīga, tāpēc es visu laiku esmu jaunu garšu meklējumos, iedvesmojoties no profesionāļiem, kuru gatavošanas prasmes liek man acīs sariesties asarām. Jā, tieši tā! Perfekti pagatavot steiks, piemēram, man var likt raudāt no tās labsajūtas, ko sniedz perfekts ēdiens. To pašu var izdarīt arī burgers vai pat omlete, bet tam ir jābūt kam patiešām īpašam, lai tā notiktu.

Es jau gadiem sekoju Džeimija Olivera profesionālajai daiļradei, jo, neliegšos, man neizsakāmi simpatizē viņš, gan kā personība, gan kā pavārs. Es varu stundām blenzt viņa televīzijas šovus, kuros viņš gatavo tā, ka esmu gatava iekāpt caur televizoru un nogaršot pilnīgi visu, kas atrodas uz šķīvja gala rezultātā. Mani fascinē viņa aizrautība un vēlme visā pasaulē mainīt izpratni par uzturu un vissaistošākā, neapšaubāmi, ir Džeimija Ēdiena Revolūcija (Food Revolution), kas ir jau sapulcinājusi savu sekotāju pulkā lielu daļu pasaules. Revolūcijas pamatā ir iemācīt bērniem jau no mazotnes izprast, kas ir labs, vērtīgs un garšīgs uzturs, kā to pielietot un kā pagatavot. Protams, tā ir vesela izglītības programma, kurā ir jāiesaistās vecākiem, jo nevienam jau nav nekāds noslēpums, ka vecāki var teikt vienu, bet rādot pretēju piemēru, bērni vārdos klausīsies maz. Džeimijs ne vien vienkārši gatavo un pamāca citiem receptes, bet reāli palīdz izprast to, cik milzīga vērtība un bauda ir ēdiens, ja to izmanto pareizi. 

Izlasot visu augstāk minēto, jūs noteikti sapratīsiet to, kā jutos brīdī, kad saņēmu ielūgumu no savas kolēģes – blogeres Lauras, kura ir arī viena no divām Food Revolution vēstnesēm Latvijā, uz Džeimija Olivera jaunās grāmatas  “Katru dienu superēdiens” atklāšanas un prezentācijas pasākumu, kuru man diemžēl nebija iespējas apmeklēt jau iepriekš saplānotās dienas dēļ. Es ikdienā saņemu diezgan daudzus ielūgumus uz dažādiem tematiskiem pasākumiem, tomēr teikšu godīgi, es neapmeklēju visu tikai apmeklēšanas pēc. Es tiešām apmeklēju to, kas man vai manai ģimenei, darbam vai kā citādi būtu vērtīgs, tāpēc es tiešām saskumstu, ja man kādu tiešām personīgi interesantu pasākumu sanāk laist garām. Tā tas bija arī šoreiz, man nācās atteikt, bet liels bija mans prieks, ka Laura un Zvaigzne ABC man sarūpēja vienu grāmatas eksemplāru, tāpēc ar lielāko prieku metos to siekalaini izpētīt un gribu nedaudz pastāstīt par to arī jums, mani lasītāji, jo ja vēl jūs Džeimiju nepazīstat, tad tagad ir pēdējais laiks, lai viņu sāktu iepazīt.

Jau grāmatas priekšvārdā Džeimijs sniedz nelielu ieskatu, kāda tipa pavārgrāmata šī ir. Tā ir grāmata, kas reāli var palīdzēt uzlabot veselību, tādējādi uzlabojot kopējo dzīves kvalitāti ar ēdiena palīdzību. Džeimijs sola, ka izmantojot grāmatā atrodamās receptes, lasītājs sāks domāt par pārtiku citādi un godīgi sakot, es par dažiem produktiem esmu JAU sākusi domāt citādi, komplimentējošā nozīmē, izšķirstot tikai grāmatas lappuses. Kas man īpaši patīk – katra recepte ir veidota tā, lai lieki nesistu pa kabatu, tomēr būtu pilnībā sabalansēta un sastāvētu no visām vērtīgajām uzturvielām, kas cilvēkam ir nepieciešama. Papildus aptuvenajam pagatavošanas laikam, katram ēdienam ir norādīts arī konkrēto uzturvielu un kaloriju daudzums, lai cilvēks apēstu tieši to, kas un cik viņam ir nepieciešams.

 Es ļoti novērtēju, ka lielākā daļa recepšu nav sarežģītas tieši produktu ziņā. Tomāti, kartupeļi, sīpoli, olas, dažādi sieri, eļļas, ķiploks, gaļas un daudzi citi produkti, kurus tāpat lietojam uzturā, tomēr dažreiz aptrūkstas ideju, ko vēl ar tiem forši varētu izdarīt, lai būtu ne tikai garšīgi, bet arī veselīgi un, lai tas būtu vesels garšas piedzīvojums. Nu tā, kā Džeimijam tajā televizorā! 

dzeimija-olivera-gramata-2

Piedāvāto ēdienu un dzērienu (jā, te ir arī dažādu dzērienu receptes!) ir patiešām daudzveidīgas. Te ir ne vien brokastu (olu kulteņi, dažādi plācenīši, vafeles, augļi…), pusdienu (salāti, gaļas, dārzeņi, zivis…) un vakariņu ēdieni (zupas, sautējumi…), bet, piemēram, arī idejas sviestmaizēm, uzkodām un kārumiem.

Ja jums patiesībā nav ne jausmas, kādi ir katras uzturvielas (proteīnu, ogļhidrātu tauku utt) sniegtie labumi, kā arī sliktumi, tad grāmatas beigās ir plašs un izsmeļošs informatīvais materiāls par nozīmīgākajām un visbiežāk dzirdamajām vielām, kas ir tieši tik vienkārši prezentēts, ka pat visneattapīgākajam cilvēkam būs skaidrs, kas ir kas. Džeimijs skaidro arī vairāk par ūdeni, alkoholu (un nē, grāmata jums nebūt neatņems iecienītos vīnus, alus un citus grādīgos dzērienus, vienkārši atgādinās, kas ir vērtīgs un, kas nē), augļiem un dārzeņiem.

Ziniet, kas man ļoti patīk tajā, kādu iespaidu par sevi ir radījis Džeimijs Olivers? Man šausmīgi patīk tas, ka viņš nepārspīlē un nebāž visu vienā maisā! Viņš uzsver to, cik svarīgs ir dabisks, organisks, bioloģisks un sabalansēts uzturs, tomēr tajā pašā laikā grāmatā sniedz ieteikumus, kā sev palīdzēt, ja ir gadījies izdzert to pašu vienu (ok, varbūt pat divas) vīna glāzi par daudz un Tevi nākamajā rītā moka paģiras. 

Ja nebūtu šo grāmatu saņēmusi dāvanā, tad noteikti jau tuvākajās dienās iegādātos to pati un no sirds iesaku to darīt visiem, kuri interesējas par foršu un garšīgu ēdienu. 

Jā, es jau dzirdu tos dažus mūžīgi skeptiskos asprāšus, kuri man pārmet pārlieku lielu sajūsmu un reklāmu, bet teikšu kā ir, nē, man neviens nemaksā par šo rakstu, nē man neviens pistoli pie deniņiem arī šobrīd netur, patiesībā pilnīgi nekas man neliek ar varu teikt visu augstāk minēto. Tā ir patiešām laba grāmata, kuru es personīgi iesaku arī citiem un tie, kuri mani lasa jau sen, noteikti zina arī to, ka es iesaku tikai to, par ko fanoju pati un Džeimij, vecīt, Tev atkal ir izdevies! Es fanoju gan par gardu ēdienu, gan arī par cilvēkiem, kuri reāli iedvesmo visu pasauli ar savu darbu, aizrautību un spēju pārliecināt, ka labs patiešām arī ir labs. Tagad viss, nav laika vairs jūsmot, jādodas izvēlēties viens no ēdieniem, ko gatavošu pirmo! Labu apetīti!

Es ceru, ka mazās, ziņkārīgās Otomāra roķeles tik pat kāri nogaršošanai no galda ķers arī jau pagatavotos ēdienus, ne vien pašu grāmatu!
Es ceru, ka mazās, ziņkārīgās Otomāra roķeles tik pat kāri nogaršošanai no galda ķers arī jau pagatavotos ēdienus, ne vien pašu grāmatu!

Līdzīgi raksti:

Vieta Tavam komentāram: