Kas ir EVAK un kāpēc Tev to vajag?

eskarte2

Līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā 2004.gada 1.maijā, Latvijas iedzīvotājiem ir pavērušās daudz plašākas iespējas ceļot un saņemt veselības aprūpes pakalpojumus ārvalstīs. Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK) ir visām ES un Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm (Īslande, Norvēģija, Lihtenšteina), kā arī Šveices Konfederācijai kopīgs dokuments, kas apliecina šo valstu iedzīvotāju tiesības saņemt valsts apmaksātu neatliekamo un nepieciešamo veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kādā tā ir nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem.

Ar EVAK projektu un karti es personīgi iepazinos jau tālajā 2006. gadā, kad nolēmu doties studēt uz Igauniju. Man, kā studentam, kurš plānoja trīs gadus uzturēties mūsu kaimiņvalstī (regulāri braucot arī uz mājām Latvijā), bija svarīgi parūpēties par savu veselību jau laicīgi un sapratu, ka tieši EVAK ir tas, kas man ir nepieciešams, jo EVAK tiek izsniegta bez maksas un tās derīguma termiņš ir trīs gadi, tāpēc būs labi piemērota arī cilvēkiem, kuri regulāri ceļo un vēlas to darīt nesatraucoties par iespējām saņemt valsts apmaksātu neatliekamo veselības palīdzību.

Karti izsniedz katras valsts veselības apdrošināšanas pakalpojumu sniedzējs.

Kad nepieciešams saņemt EVAK?

EVAK karte nepieciešama, ja persona īslaicīgi (līdz 3 mēnešiem) uzturas kādā no dalībvalstīm:

  • atpūtas vai tūrisma braucienā;
  • komandējumā vai biznesa darījuma braucienā;
  • meklēt darbu (atrodot darbu, veselības aprūpi nodrošina valsts, kurā persona strādā);
  • studēt vai mācību praksē (uz visu studiju/prakses laiku).

Kāds palīdzības apjoms tiek sniegts, uzrādot EVAK?

Uzrādot EVAK, nepieciešamā un neatliekamā medicīniskā veselības aprūpe tiek sniegta tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts pilsoņiem. Šādu palīdzību sniegs ārstniecības iestādes un ārsti, kuri attiecīgajā valstī nodrošina valsts garantētos veselības aprūpes pakalpojumus. Pirms veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanas ārstniecības iestādē vai pie ārsta ir jānoskaidro, vai konkrētajā iestādē tiks akceptēta EVAK.

Jāpiebilst, ka EVAK:

  • neaizstāj ceļojuma apdrošināšanu. Tā neattiecas uz veselības aprūpes pakalpojumiem privātpraksēs un nesedz tādas izmaksas kā lidmašīnas biļetes cenu, kas jāmaksā, lai atgrieztos mītnes valstī, vai zaudējumus, kas saistīti ar pazaudētu vai nozagtu īpašumu;
  • šo karti nevar izmantot gadījumos, kad medicīniskās aprūpes saņemšana ārzemēs ir jau iepriekš plānota (izmaksas netiks kompensētas);
  • nenodrošina bezmaksas pakalpojumus. Katras valsts veselības aprūpes sistēmai ir savas īpatnības. Pakalpojumi, ko dzimtenē saņemat par velti, iespējams, citā valstī ir par maksu;
  • neapmaksā pacienta iemaksas Tas nozīmē, ka pacientam, saņemot veselības aprūpes pakalpojumu, jāmaksā attiecīgajā valstī noteiktā pacientu iemaksa (vai daļa no rēķina summas) tādā apmērā kādā tā būtu jāmaksā attiecīgās valsts pilsoņiem. Pacienta iemaksa netiek atlīdzināta!
  • neapmaksā repatriācijas (transportēšanas) izdevumus pacienta smagas saslimšanas vai nāves gadījumā.

Līdz ar to papildus Jūs varat iegādāties ceļojumu apdrošināšanu, kas sedz šīs izmaksas. Par ceļojumu apdrošināšanas piedāvājumiem un to darbības nosacījumiem aicinām interesēties apdrošināšanas sabiedrībās.

EVAK mobilā aplikācija – “European Health Insurance Card” (EHIC app)

Ērtākai kartes lietošanai ir pieejama aplikācija, kurā ir atrodama informācija par EVAK un tās saņemšanas iespējām, kā arī neatliekamās medicīniskās palīdzības tālruņu numuriem citās Eiropas valstīs. Tajā iekļauta arī informācija par veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtību citās valstīs un informācija par kartes atjaunošanu, ja EVAK ir nozaudēta. Aplikācija pieejama 25 valodās.

Lejuplādēt aplikāciju “European Health Insurance Card” un var šajā saitē: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=509&langId=lv.

Beigās piedāvāju noskatīties asprātīgu video, kurā diezgan praktiski ir parādīts, ka mūsdienās nevajag ietērpties bruņinieka tērpā, lai sevi “apdrošinātu”, jo ir iespējams ceļot vieglāk. 🙂

Līdzīgi raksti:

Vieta Tavam komentāram: