Kopjam bērna zobiņus + konkurss sadarbībā ar Biorepair (konkurss noslēdzies).

(Foto: No Rožu ģimenes arhīviem, autore Paula Roze)

Gluži tāpat, kā jebkāda cita higiēna, arī zobu kopšana ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa un es stingri ticu, ka elementāru saprašanu par to, kā sevi jākopj, bērniem iemāca tieši vecāki. Mūsu ģimenē zobu pucēšana notiek divreiz dienā – no rīta un vakarā. Protams, ka pieaugušie par sevi parūpējas paši, bet Otomāram tiek izsniegts zobu kopšanas komplekts – zobu birste ar zobu pastas krikumiņu. Mums gan ir ļoti paveicies, jo zobus Otomārs tīra pats ar lielu prieku – vismaz pagaidām, bet esmu bieži dzirdējusi, ka bērni to dara ļoti nelabprāt. Es pieņemu, ka šie protesti mums vēl būs tikai priekšā, tomēr ceru, ka nē, bet jau laicīgi noskaņojos uz visu. Kas mani mazliet mulsina, ir pa retam dzirdētie dažu vecāku uzskati, ka piena zobi taču tāpat izkritīs, tāpēc nav vērts iespringt uz to kopšanu, bet tā nu gluži tas nav. Es neesmu mediķis, bet pat man ir skaidrs, ka piena zobi ir visu kaula zobu pamats un galu galā mēs te runājam par veselīgu ieradumu ieviešanu, kas ar laiku būs pašsaprotams pasākums bērnam, kurš jau vairs nebūs bērns. Piena zobiņus pat varētu saukt par tādiem, kā vietas rezervētājiem “īstajiem” zobiem nākotnē un kādi gan varētu izaugt kaula zobi, ja piena zobi netiktu kopti?

Zemāk labprāt padalīšos pieredzē, kā zobiņus kopjam mēs. Varbūt noderēs kāds no ieteikumiem un mūsu pieredze, lai zobu kopšanas piedzīvojums iesāktos maksimāli nesāpīgi un jautri. Šoreiz es runāšu tikai un vienīgi par to, kā mēs tīrām zobus un nenovirzīšos uz citām mutes higiēnas tēmām, kā, piemēram, atteikšanās no pudelītes kariesa dēļ un citām tamlīdzīgām lietām.

 • Esiet labs piemērs bērnam.

Tīriet zobus kopā ar bērnu! Parādiet, kā to darīt pareizi, parādiet, ka tas ir foršs process un parādiet, ka no tā nav jābaidās. Brīvdienās, kad visi esat mājās, iespējams pat varat zobiņus tīrīt vannasistabā visa ģimene kopā – mamma, tētis un bērni. Tas taču ir vesels process.

 • Ļaujiet bērnam “tīrīt” zobus pašam.

Es vispār esmu par elementāras patstāvības audzināšanu bērnos, tāpēc arī zobiņus ļauju tīrīt dēlam pašam jau no brīža, kad viņam mutē vispār parādījās zobi. Protams, mūsu gadījumā Otomāram pirmie zobi parādījās salīdzinoši vēlu, tomēr domāju, ka jo agrāk bērns iemācīsies darboties ar birstīti pats, jo labāks būs rezultāts ilgtermiņā. Katru reizi piedāvāju arī drusku piepalīdzēt, lai birste būtu ne vien apsūkāta un apkožļāta, bet arī zobi tiktu patīrīti, tomēr pārsvarā viņš to dara pats un ar katru reizi tas jau vairāk izskatās pēc zobu tīrīšanas.

 • Ieviesiet rutīnu.

Rutīna ir laba lieta, jo tieši atkārtojot darbības, tās vislabāk paliek atmiņā. Mēs no rīta zobus vienmēr mazgājam pēc brokastīm, bet vakarā to darām apvienojot ar vakara vannu. Nu jau Otomārs ir gana garš, lai rīta zobu pucēšanas process noritētu pie izlietnes uz mazā kāpslīša, kas ļauj ar birsti pašam aizsniegt gan ūdeni, kur to var noskalot, gan arī pēc tam viņš pats var nomazgāt sev muti un rokas, bet vakarā zobu mazgāšana piederas pie vannošanās. Kamēr Otomārs zobus mazgā rotaļājoties vannā, es zobus mazgāju turpat blakus pie izlietnes. Šo rutīnu cenšamies nemainīt, lai kur mēs arī atrastos. Vēl man ir svarīgi, lai tomēr zobu kopšana notiek tikai vannas istabā, jo nevēlos radīt iespaidu, ka ar zobu birsti būtu jāskraida pa visu māju. Katrai darbībai tāpēc ir speciāli paredzēta sava telpa un zobu pucēšanai tā ir vannas istaba.

 • Regulāri mainiet zobu birsti.

Jūs taču to darāt arī ar savām zobu birstēm vai ne? (VAI NE?) Kāpēc, lai bērna zobu birste būtu citādāka? Zobu birste ir jāmaina regulāri – ideālā gadījumā reizi trijos mēnešos, jo tās sevī uzkrāj kaudzi nepatīkamu baktēriju. Jūs taču esat dzirdējuši, ka tieši cilvēka mute ir visnetīrākā (baktēriju ziņā) no visām ķermeņa daļām? Speciālisti iesaka arī ik pa laikam pamainīt zobu pastu, lai neveidojas pieradums un, lai tā vienmēr sniegtu vislabāko efektu.

 • Padariet zobu kopšanu par jautru dienas brīdi.

Kad mēs sākām mācīt Otomāram tīrīt zobus, tad tāds arī bija process – ar dziedāšanu, dejošanu un ķēmošanos pie spoguļa. Tad tas vairāk bija par procesu, nevis pašu zobu tīrīšanas faktu. Tagad jau pat vairs nav jālūdz, lai mūsu dēls tīrītu zobus, atliek tikai pateikt, ka nu ir laiks tīrīt zobiņus un mēs jau atrodamies vannas istabā.

 • Nekad nespiediet bērnam mazgāt zobus ilgāk, kā viņš to vēlas darīt.

Iespējams, mums visiem atmiņā ir palikusi kāda informācija par obligāto laika minimumu, cik ilgi būtu jātīra zobi. Es noteikti to nepielietoju uz savu pusotrgadnieku, jo būsim reāli – šajā vecumā svarīgs ir pats fakts, ka bērns labprāt tīra zobus, nevis, ka viņš to dara perfekti un pietiekami ilgi. Tas viss nāks ar laiku. Vērojiet, kad bērns tam ir gatavs, tad arī varat sarunāt, ka šodien patīram zobus ilgāk.

 • Izvēles iespējas.

Iespējams bērnam var palīdzēt, ja ļausiet viņam pašam izvēlēties, kuru zobu pastu, piemēram, šorīt lietot. Iegādājieties divas dažādas zobu pastas un katru reizi pirms zobu pucēšanas pajautājiet bērna viedokli, ar kuru zobu pastu viņš labprāt tīrītu zobus šoreiz.

 • Tīram zobus lācim.

Dažreiz, lai palīdzētu apgūt lietas, mūsu gadījumā, piemēram, arī podiņmācības procesā, kas tagad rit pilnā (drusku slinkā, tomēr gana pilnā) sparā, ir vērts iesaistīt arī rotaļlietas. Piemēram, ja bērns atsakās mazgāt savus zobus, iespējams viņš labprāt “patīrīs” zobus kādai rotaļlietai. Otomārs ir “tīrījis” zobus gan savai mikipelei, gan ronim, gan arī dažādām automašīnām. Galvenais ir radīt to vēlmi un mūsmājās tas strādā, jo ar laiku vannasistabā rotaļlietas šim nolūkam vairs nav parādījušās, tas bija nepieciešams tikai sākumposmā.

 • Paslavējam bērnu.

Es vienmēr paslavēju dēlu par to, ka viņš ir smuki sev iztīrījis zobus. Vienmēr abi viens otram parādam, cik smuki mums abiem zobiņi un kā forši tos esam iztīrījuši. Beigās visi ir priecīgi un tīriem zobiem.

 • Vienmēr, vienmēr ieklausāmies tajā, ko “saka” bērns. 

Otomārs vēl nerunā tik daudz, lai varētu izskaidrot, ka viņam iespējams sāp kāds augošs zobs vai vispār sāp zobi un ceru, ka viņam vēl ilgi nekas tāds man nemaz nebūs jāskaidro, bet gan jau arī mēs reiz sastapsimies ar kādu caurumu vai ko tādu, bet mans personīgais un milzīgi sirsnīgais ieteikums – ieklausieties tajā, ko jums saka jūsu bērns. Iespējams negribīga zobu pucēšana ir saistīta tieši ar tik elementāru lietu, kā sāpes! Zinu, ka tas ir grūti – uzminēt, bet tāpēc jau mēs esam vecāki, kam uzticēts uzminēt savu bērnu sajūtas.

(Foto: No Rožu ģimenes arhīviem, autore Sandra Melnalksne)


Tagad jau laikam jūs būsiet nopratuši, cik svarīgi man ir iemācīt bērnam kopt savu smaidu, tāpēc es biju ieinteresēta izmēģināt Biorepair zobu pastas, kad mums to piedāvāja. Zobu pastu komplektā saņēmām vairākas zobu pastas, kuras varējām izmēģināt ne vien mēs pieaugušie, bet arī Otomārs. Protams, ka šis izmēģinājums un tā rezultāti būs ilgtermiņa, bet pagaidām varu teikt, ka nekādu iebildumu mums nav nedz garšas, nedz konsistences, nedz kādā citā ziņā, arī sastāva ziņā nav nekas netīkams. 

Paši ražotāji un izplatītāji par savām zobu pastām saka, ka šīs ir vienīgās pastas, kuras atjauno zobu emaljas virsmu, jo pati tā neatjaunojas un ar laiku tikai noārdās, tāpēc ir īpaši svarīgi to uzturēt kārtībā un, ja to var paveikt zob pasta, tad es esmu tikai “par”. Bērnu zobu pastas ir bez fluorīda. Kas man vēl šķita svarīgi – šīs zobu pastas ir izstrādātas, lai samazinātu zobu jūtīgumu, kas mūsdienās ir daudzu cilvēku problēma.

Bet labāk par saviem aprakstiem, es vislabprātāk šādu komplektu piedāvātu izmēģināt kādam no saviem lasītājiem, lai arī jūs varat novērtēt šo zobu pastu kvalitāti un atbilstību savai ģimenei, tāpēc arī konkursiņš!

Lai pieteiktos laimēt zemāk redzamo četru zobu pastu un divu zobu birstīšu komplektu, aicinu ierakstīt komentāros zem šī raksta kādus knifiņus izmantojat, lai pierunātu bērnu kvalitatīvāk un labāk apgūt zobu tīrīšanas nozīmīgumu? 

Konkursam varat pieteikties līdz 22. februāra 00:00, bet uzvarētājs tiks paziņots 23. februārī.

 

Liels paldies visiem dalībniekiem par komentāriem. Šoreiz laimīgā komentāra autore ir escadeblog.

Par dāvanas saņemšanu sazināšos ar uzvarētāju personīgi.

 

*** Biorepair zobu pastas ir iespējams iegādāties lielākajās un pazīstamākajās tirdzniecības vietās Latvijā (Rimi, Prisma, SKY, Elkor, Drogas, Maxima (XXX).

Līdzīgi raksti:

17 Comments

 1. Arī mēs ar dēlińu cenšamies tīrīt zobus vienlaicīgi, bet, ja tomēr īsti nav tam garastāvokla, tad lauju patirit manus zobus un es pa to laiku varu aši piepalidzet vinam pašam. Tas mums vienmer nostrada. 🙂

 2. Paulai (1,7) vislabāk patīk, ja zobu tīrīšanas partneris ar viņu ir vienā līmenī. Tas nozīmē, ka mūsu mājās jāpielāgojās mazulim, 😀 tas atkal nozīmē, ka krēsls netiek pielietots, lai mazulis atbilst vecāku augstumam, bet gan vecākam jāatbilst mazuļa augstumam. Tad nu visa zobu tīrīšana visefektīvāk notiek tupus, mazulim dikti patīk, un liekas interesanti, kad lielie vecāki sakumpuši vairākos līkumos, lai notuptos mazajā vannas istabā, kopīgi ievēro mutes higiēnu 🙂

  Vēl- ļoti daudz lieku pati darīt meitai, stāstu, ka jāiet uz vannas istabu, pašai uzkāpt un paņemt zobu birsti, 1 iedot tētim, 1 mammai, 1 pašai paņemt, paņemt savu zobu pastu, padot tētim tēta zobpastu. Viss šis mūsu mazulim ir kā piedzīvojums, iegājies režīms, kas nemainās, un viņa jau kà pulkstenītis jūt, kad ir zobu tīrīšanas laiks 🙂

 3. Ar manu 11 mēnešus svaigo jaunkundzi vislabāk strādā darbošanās kopā – sākumā zobus iztīru es, un tad jau viņa spīdina man pretî savējos. Labprāt ļauj, lai patīru, to daru sākumā es, pēc tam birstīti ņem viņa pati – vairāk gan pēta, un pārbauda tās cietību visā tās garumā, bet tas jau saprotams – cilvēkam jābūt pārliecinātam par instrumentu, ar kuru strādā. Lotei ir piešķirta arī gumijas sariņu birstīte, kuru viņa pa dienu var trenēt darbam. Ceru, nē esmu pārliecināta, ka esam tikai ceļa sākumā un rutīna iestrādāsies kā pulkstenis 🙂

 4. Reinim ļoti patīk mazgāt zobus. Mums pormie zobi parādījā kad mums bija 3 mēneši. Jā ļoti agri, bet no tā laika mēs sākām mazgāt zobiņus. Ar ūdentiņu un marlīti, tad ar silikona uzpirksteni un tagad jau ar īstu zobubirsti. Man liekas svarīgi ir to darīt jau no paša sākuma, lai bērniņš pierod pie procesa un saprot ka tā ir neatņemama dienas sastāvdaļa 🙂

 5. Mūsējam piecgadniekam nu jau kādu pusgadu ir iestājies zobu mazgāšanas apnikums. Zobu mazgāšanas process izvēršas par sapņošanas un zobu birstes košļāšanas laiku, ja vien vecāki nestāv blakus un neatgādina, ka zobi ir jātīra. Tomēr, prieks, ka pa šiem gadiem jau ir izveidojies ieradums mazgāt zobus no rīta un vakarā un dārziņā pēc brokastīm (vecāku piemērs un ikdienas rutīna palīdz) un nav problēmu ar to, ka jādodas zobus mazgāt. Ar to ir samierinājies 😀 Plus regulārs higiēnista un zobārsta apmeklējums (reizi gadā), kur dakteres paslavē par zobu stāvokli palīdz veidot saprašanu par to, cik tas ir svarīgi. Šobrīd gaidām kad atnāks pasūtītais zobu modelis, lai bērns var izklaidēties un varam biežāk uzskatāmi parādīt kā ir jātīra

 6. Manai lielai dāmai (3,5 gadi) noder filmiņa par zobgrauzi Urķi. Zina, ja netīrīs zobiņus būs kā brālītim no filmiņas. Jaunākā princese (9mēn.) izbauda, ka mamma tīra zobiņus ar uzpirksteni. 🙂

 7. Mēs zobus vienmēr tīrām kopā ar Aleksu, lai būtu paraugs, parsti tas notiek labprātīgi, jo jau no pirmajām dienām procesu pārvērtām kā spēli. Ap gada un 3 mēnešu vecumu Aleksam bija periods, kad zobus tīrīt vairs negribēja un protestēja, tad palīdzēja uzlīmju pasniegšana pēc katras veiksmīgas zobu tīrīšanas epizodes. Uzlīmes arī svinīgi kopā ar dēlu līmējām uz sienas.
  Manuprāt, svarīgi sākt tīrīt zobiņus līdzko tie ir parādījušies, tā, piemēram, mazajam brālim tagad tīru viņa 2 zobiņus tikai ar silikona pirksta uzgalīti. Un stāstu ko daru- ka tīru zobus, lai nebojājas, parasti uzreiz to pamana Alekss un sāk mani vilkt uz vannas istabu, lai arī viņš var to izdarīt.
  Ceru, ka zobu tīrīšanas prieks nemainīsies!

 8. Iesākumā dēlam ļoti patika tīrīt zobiņus, tagad nonācis līdz stadijai – izsūkšu zobu pastu un viss. Īpaši palīdzēt neļaujas- ļoti reti. Meklēju veidus,kā pierunāt. Ir palīdzējusi iespēja skatīties spogulī un, ka rādu,ka mazgājot veidojas putiņas.
  Ceru,ka vismaz zobupastas nokļūšana mutē zināmā mērā izmaina mutes pH uz vajadzīgo pusi 🙂
  Zobgrauža multfilmai vēl mazliet par agru (dēlam pusotrs gads).
  Gan jau tā lieta ieiesies !

 9. Gājis ir diezgan dažādi. Ir mēģināts gan tīrīt zobus krokodilam, gan izlikties, ka paši tīrīsim zobus ar meitas zobu birstīti. Ir arī nācies stiept uz vannas istabu ar varu. Starp citu, kad bērns brēc, tad diezgan viegli tikt pie zobiem un tos iztīrīt. Par laimi, tā vairs nenotiek. Patlaban tas ir vairāk kā iegājies rituāls, ka zobi jātīra reizē ar tēti. Tad ir arī visādas mukšanas un slēpšanās zem segas, bet citādi mēs vienkārši neļaujam iet gulēt vai darīt ko citu. Tāpēc meita pati pēc kāda brīža samierinās ar likteni un nāk tīrīt zobus. Zobus vispirms meitai patīru es, pēc tam ļauju viņai tos tīrīt pašai, ko viņa arī ar diezgan lielu prieku dara.

 10. Mūsmājās zobi ir sāpīgs jautājums. Dēlam, kuram tulīt būs 5 gadi bija ļoti cauri zobi, visticamāk pateicoties ļoti ilgai mammas pupa ēšanai un saldajiem dzērieniem, kurus diemžēl kā jaunie vecāki neirobežojām savas nezināšanas dēļ. Zobu tīrīšana bija nemīļa nodarbe, vienmēr bija jālūdzas un caur asarām jātīra. Tomēr rutīna noteikti strādā, ar laiku bērns pierod. Ar otru bērnu, meitiņu, zobus sākām tīrīt jau pie pirmā zoba, no 1 gada vecuma ar zobupastu un ar to viņai īpaši patīk tīrīt zobus. Laba zobupasta arī ir ļoti svarīga. Meitai ir kādas 5 dažādas zobu birstes-dažādās krāsās, ar dažādiem dzīvnieciņiem. Ieinteresēju tieši ar zobubirstes izvēli, jo kāda noteikti šodien būs īstā. No sākuma zobus tīru viņai es, pēcāk dodu pašai- kā māk tā lai tīra. Kļūdas ko pieļāvu ar dēlu vairs nepieļauju- bērns dzer tikai ūdeni, nekādu saldumu…Lai gan, mūsu homeopāte teica tā, ka zobi un tas vai zobi bojājas pamatā ir ģenētika. Viņa novērojusi, ka ir bērni, kuru zobi tiek pucēti daudz un bieži, netiek doti saldi dzērieni, bet zobi bojājas. Un ir bērni, kuri zobubirsti vispār nav redzējuši, bet zobi ir kā pērles. Pamatā tā ir tomēr iedzimtība, tomēr, protams, to kopšana arī ir no svara, manuprāt. Dēlam jaunos zobus zobārste “pārvilka” ar aizsargmateriālu un teica, ka ja jaunie zobi 2 gadus nesabojājas, tie stāv pēcāk ļoti labi. Labprāt izmēģinātu šo zobupastu bērniem.

 11. Mums bērni zina, ja netīrīs zobiņus, tad tajos iemetīsies zobgrauzis. Un tas nepavisam nav labi… Zobus ļoti grib tīrīt paši- dēlam (3.2gadi) un meitai( 1.8gadi). Ar dēlu varu sarunāt, ka mamma pēc tīrīšanas apskatās, vai nekur nemana kādu netīrumu. Ar meitu gan tas nenotiek- jo šobrīd ir “pati, pati”. Vislabākais noteikti ir pašu piemērs. Viss, ko bērni redz ikdienā, kalpo arī par viņu dzīves pieturpunktiem.

 12. Meitai pusotrs gads. Paveicies, jo jau no paša sākuma patīk darboties ar zobu birsti. Sākumā ar ūdentiņu, nu jau kādu laiku ar krikucīti zobu pastas. Vienmēr tīram kopā. Tas viņu ļoti motivē darboties cītīgāk pa savu muti. Vakaros līdzīgi kā Jūs, apvienojam zobu mazgāšanu ar vannu. 😊

 13. Mani mulsina tā pēdējā laika apsēstība ar fluora izslēgšanu no bērnu zobu pastām.
  Latvijā taču, cik zinu, fluors netiek pievienots dzeramajam ūdenim?
  Es savai 1gadīgajai meitai speciāli meklēju bērnu zobu pastu AR fluoru. Negribu, lai atkārtojas tas pats, kas ar dēlu, kad nopūst gandrīz visi piena zobi un pilnajā narkozē ir jārauj ārā vesela kaudze. Tas, protams, nebija tikai fluora trūkuma dēļ. Bet nu… saldumi netika doti vispār, zobi regulāri un kārtīgi tīrīti, veselība ideāla, pirmās antibiotikas tik ap 8 gadu vecumu…
  Katrā ziņā būtu jauki, ja varētu apkopot dažādu speciālistu viedokli par fluora nepieciešamību:)

 14. Meitai 5 gadi, kaadreiz tīrīt zobus nepatika, bet tad vinai tika uzdavināta elektriskā zobu birste un nu vairak nekādu nikju attiecībā uz zobu tīrīšanu viņa neizrāda un tieši otrādi- zobu higiēna palikusi interesantāka un ekektriskā birstīte ļoti labi visu iztīra, mammai vairs nav jāpalīdz iztīrīt kārtīgāk! Agrāk tika biedēta ar zobgrauzi, kurš izgrauž zobiņos caurumus un tagad pati katru vakaru saka, ka jāiztīra zobi, lai neatnāk zobgrauzis 😃

 15. Manai meitiņai ir 11 mēneši, pirms divām nedēļām iznāca pirmais zobiņš. Tā kā mums mājās jau bija birstīte, sākām zobiņu arī tīrīt. Meitiņa ar dziļu interesi vēro kā es tīru zobiņus, tādēļ nebija pretenzijas pret birstīti, tīram vakaros, ļauju pašai iepazīt birstīti 🙂

 16. Mūsu mazais knifiņš ir tāds, ka pēc zobu mazgāšanas 5 (kas parasti ir gan 10 minūtes) vēl var paspēlēties. Ja nokavē vecāku teikto laiku, kad jāmazgā zobi, tad 5 minūtīšu nav un uzreiz jātaisās uz čučumuižu.
  Bet mūsu 4gadnieks jau sācis ar savus knifiņus, ka paspēlēsies 5 minūtes pirms zobu mazgāšanas un tad pa taisno dosies gulēt 😀
  Bet vispār ir apzinīgs zobu mazgātājs, lai ar dažreiz ar niķiem sanāk, jo vēl neesot laiks gulētiešanai, bet zobus vienmēr pārmazgāt vajag obligāti vecākiem, jo caurumus tak negrib 🙂

Vieta Tavam komentāram: