Neērtie attiecību jautājumi.

Tuvojoties mūsu divu gadu kāzu gada dienai es aizvien vairāk gremdējos atmiņās gan par pašu skaisto kāzu dienu, gan arī laiku, ko baudījām saderināto godā. Neskatoties uz to, ka toreiz kopā bijām jau gandrīz astoņus gadus, tas īpašais pus gads ar mirdzošo gredzentiņu pirkstā mums bija gluži kā jauns sākums un svaiga gaisa malks. Viena no lietām, ar ko saskārāmies bija kursu apmeklēšana pirms laulībām baznīcā. Mums, kā jau noteikti daudziem citiem pāriem, kuri kopā nav pirmo dienu, šķita, ka neko jaunu neapgūsim, turklāt negribējās visu to pārāk skatīt caur reliģijas prizmu, tomēr mēs kļūdījāmies, jo tieši šajos kursos sapratām, cik ļoti liels darbs būs laulība un kādu svētību nes tās racionāla un cieņpilna kopšana. 

Tagad jau kādu laiku Latvijā ir aktualizējies jautājums par to, ka arī tiem pāriem, kuri neplāno laulāties baznīcā, šādu kursu būtu iespēja iziet un es esmu ar visām četrām PAR, BET ar noteikumu, ka tas tiktu vērtīgi, gudri un pamatoti izveidots. Kāpēc es uzskatu to par nepieciešamu? Jo dzīvē ir TIK daudz aspektu, par kuriem attiecībās aizmirstam vai gluži vienkārši nevēlamies runāt, jo tie ir pārāk sarežģīti un neērti jautājumi, tomēr ir lietas, bez kuru izrunāšanas jau laicīgi, var rasties nopietnas krīzes un laulību apdraudējumi. Tas varbūt šķiet smieklīgi, līdz brīdim, kad ar kādu no šiem punktiem nākas saskarties ilgtermiņā. 

Tā, kā mēs pirmslaulību kursos atradām tiešām daudz vērtīga arī savai nākotnei, tad es labprāt piedāvāju 21 punktu izlasi, ko, manuprāt, būtu vērtīgi izrunāt pirms stāšanās laulībā vai arī tad, kad attiecībās ir iestājusies krīze, kuras rezultātā nu ir jānolemj, kāds būs turpmākais ceļš – kopīgs, vai atsevišķs. Vēl šo var darīt arī absolūti laimīgi un saticīgi pāri, lai vēl vairāk uzlabotu savu attiecību kvalitāti. Šis saraksts ir tapis iedvesmojoties gan no mūsu pašu attiecībām nu jau desmit gadu garumā, gan no iepriekš minēto pirmslaulību kursu apmeklējuma, gan arī mācoties no citu man zināmu pāru veiksmes un neveiksmes stāstiem.

Piedāvāju šim izbrīvēt kādu nedēļas nogali, kad vienkārši būsiet divatā, ar kādu vīna glāzi, mierīgā vidē un nodoties vienam otra izpētei. Vienīgais noteikums – saglabāt cieņu pret otra viedokli arī tad, kad gribas skaļāk pacelt balsi un iebilst, jo pilnīgi viennozīmīgi tādi brīži būs! Tēmām nav vienas konkrētas secības, gluži kā jautājumi zem katras plašās tēmas nav galēji – izmantojiet tos, kā pieturpunktus savā ceļojumā vienam otra pasaulē. Uztveriet šo kā spēli, kas var tikai un vienīgi palīdzēt uzlabot kopīgo ceļojumu. 🙂 Tematus varat arī sarakstīt uz atsevišķām lapiņām, samest vienā trauciņā un pa vienam vilkt no trauciņa ārā, tos smalki izrunājot. Varu garantēt arī to, ka izpildot šo nebūt ne vieglo uzdevumu, jūs atklāsiet daudz ko jaunu arī par sevi!

P&J-192s

Bērni.
Cik bērnus mēs vēlētos? Kā mēs audzināsim savus bērnus? Kā mēs audzināsim mūsu bērnus? Kādas lietas mums ir īpaši svarīgas? Kādai būtu bērnu disciplīnai mūsu ğimenē? Kurš celsies naktīs? Kurš mainīs autiņbikses? Kurš paliks mājās ar bērniem, kamēr otrs strādās? Cik ilgi? Kurš lasīs pirms miega pasakas un dziedās šūpuļdziesmas? Kāda būs mūsu attieksme vienam pret otru un pret situāciju kopumā,  ja gadījumā bioloģiski nebūs iespēja pašiem radīt savus bērnus?

Īpašības.
Kuras ir tās piecas īpašības, kas Tev pašam sevī patīk visvairāk un, kuras vismazāk, jeb kas ir jūsu labākās un,kas sliktākās īpašības? Uzrakstiet abi īpašības uz lapiņas un tad nosauciet abi tās viens otram. Pēc tam izrunājiet atšķirības un arī atzīmējiet kopīgās lietas.
Pēc tam padariet uzdevumu nedaudz sarežģītāku un uzrakstiet gan labās, gan sliktās īpašības par otru cilvēku. Nosauciet tās viens otram un noteikti izrunājiet gan kopīgās lietas, gan atšķirīgās. Galvenais noteikums – atļaut partnerim nolasīt visu savu sarakstu bez iebildumiem! Tiem domāta diskusija pēc tam.
Kas interesanti šajā uzdevumā – dažreiz tas, ko jūs uzskatāt par savām labajām īpašībām,var izrādīties ne tik laba īpašība jūsu partnera acīs, jo šeit runa ir tieši par īpašību novērtējumu attiecībā pret ģimeni, mājām un partnerattiecībām.

Draudzība.
Aprakstiet viens otram, ko jums nozīmē draudzība. Vai jūs uzskatāt sevi par labu draugu? Ko jums nozīmē draudzība jūsu savstarpējās attiecībās un kāda ir starpība starp jūsu savstarpējo draudzību un draudzību ar citiem cilvēkiem?

Cieņa un Mīlestība.
Aprakstiet viens otram, ko jums nozīmē cieņa un mīlestība. Kāda ir šo vārdu loma jūsu attiecībās? Kas jums liek justies cienītiem un mīlētiem? Kā jūs vēlētos pilnveidot šo vārdu nozīmi vienam pret otru? Cik bieži un vai pietiekami jūs viens otram sakāt, ka mīlat?

Brīvais laiks.
Aprakstiet viens otram savu ideālo nedēļas nogali tagad un pēc pieciem gadiem. Ko vēlētos darīt, kur doties, ko satikt? Kādas ir galvenās atšķirības tagadnes un nākotnes vīzijās? Kā vispār katrs no mums atpūšas un atgūst spēkus?

P&J-695s

Sapņi.
Pastāstiet viens otram savus lielākos sapņus/mērķus. Kā jūs tos plānojat sasniegt un kāda tajos ir loma jūsu partnerim?

Darbs.
Cik liela nozīme mums abiem ir karjerai? Cik svarīgs ir otra atbalsts un kāds tas ir nepieciešams? Vai esam apmierināti ar savu esošo darbu vai gribētu to mainīt? Kā varētu mainīt lietas, kas mūs neapmierina? Kas kavē veikt izmaiņas? Kāds ir katra partnera sapņu darbs?

Nauda.
Kāda loma mūsu dzīvē ir naudai? Kāda ir jūsu attieksme pret naudu? Tā ir jākrāj vai jātērē tiklīdz nonāk maciņā? Kas ir tās lietas, par ko ir vērts tērēt naudu (atpūta, ceļojumi, apģērbi, aksesuāri, grāmatas, ēdieni, dzērieni utt.) vai gluži pretēji – nauda ir jātaupa un jātērē tikai par pašu nepieciešamāko? Kāda loma naudai ir jūsu partnerattiecībās? Vai budžets ir abiem kopīgs, vai katram ir savs maciņš? Kāda ir mūsu attieksme pret kredītiem?

Izglītība.
Kādi ir mūsu esošie sasniegumi un katra nākotnes mērķi/vēlmes izglītības sakarā? Kā mēs katrs šos mērķus plānojam sasniegt un kāds atbalsts būs vēlams no partnera? Kā finansiāli nodrošināsim izglītības iegūšanu?

Hobiji
Kādi ir mūsu kopīgie hobiji? Vai mums tādi ir? Vai maz tādus vajag? Cik laika pavadām kopā nodarbojoties ar kopīgajiem hobijiem? Ko mēs varētu uzsākt kopā jaunu? Cik daudz laika un naudas ir vērts veltīt kopīgiem hobijiem?

P&J-706s

Mājas darbi.
Kā dalīsim mājas darbus? Ja jau dzīvojam kopā, tad vai mūs apmierina līdzšinējā lietu kārtība, jeb ir vēlme kaut ko mainīt darbu sadalījumā? Tāpat ir vērts izrunāt arī, ko katram nozīmē termins “sakopts mājoklis”. Vai mūsu attiecībās pastāv “sieviešu darbi” un “vīriešu darbi”? Jā pastāv, tad kādi tie ir?

Ticība un Dievs.
Kāda ir mūsu attieksme pret reliģiju. Vai tai mūsu attiecībās ir kāda nozīme un vieta? Vai vēlēsimies kristīt savus bērnus, ja vēlēsimies, tad kas varētu būt krustvecāki? Vai iesim kopā uz baznīcu? Vai ticībai un Dievam vispār ir kāda nozīme un ietekme uz mūsu ģimenes dzīvi?

Mājdzīvnieki.
Kāda ir mūsu attieksme pret mājdzīvniekiem? Vai mums tādi būs? Kādi būs, kādus noteikti nevēlamies? Kurš par tiem rūpēsies?

Bailes.
Kādas ir katra partnera lielākās bailes? Kā ar tām tikt galā un kāpēc tās katru no mums pavada?

Mājvieta.
Kāda ir mūsu sapņu mājvieta? Vai mums patīk uzņemt viesus, jeb māja mums ir miera osta, kur vienmēr valda tikai miers un klusums? Kur vēlamies dzīvot – pilsētā vai ārpus tās?

P&J-629s

Seksuālā dzīve.
Kas mums patīk/nepatīk? Ko nekad un ne pie kādiem apstākļiem nevēlētos mēģināt? Vai mūs viss apmierina šobrīd? Ja nē, tad kā to varētu uzlabot, lai abas puses būtu pilnībā apmierinātas?

Veselība.
Kāda ir mūsu attieksme pašam pret savu veselību? Kādas rūpes sagaidām no otra slimības gadījumā? Vai esam saskārušies ar kādām nopietnām slimībām paši vai tuvākās ģimenes lokā? Kāda nozīme ir uzturam? Vai mums ir svarīgi ēst veselīgi un bioloģiski, vai tam nav īpašas nozīmes? Ko domājam par sportu un, cik svarīgs mums tas ir?

Konflikti.

Kā katrs no mums risina konfliktus ārpus mājas ar citiem cilvēkiem un, kā to darām savstarpējā sadzīvē? Vai mūs apmierina šāds modelis vai ir iespēja ko uzlabot, lai komunikācija kļūtu efektīvāka un veiksmīgāka?

Ārējais izskats.
Cik liela nozīme katram no mums ir ārējam izskatam? Ko vēlamies sagaidīt no partnera? Kas mums vislabāk patīk pašos un, ko labprāt gribētu uzlabot? Kas šķiet īpaši skaists partnerī?

Ģimene un Draugi.
Cik tuvas attiecības mums ir ar mūsu draugiem un ģimenēm? Cik daudz laika vēlamies pavadīt ar viņiem un, cik nozīmīga loma/ietekme mūsu dzīvē ir viņu viedoklim?

Svētki.
Cik liela nozīme mūsu ģimenē ir svētkiem? Kā un kur mēs vēlamies pavadīt Ziemassvētkus, dzimšanas dienas un citus lielos svētkus? Cik plaši mums patīk vai nepatīk svinēt svētkus? Vai saskatām vērtību lielākās un mazākās svinībās, vai tomēr tas nav mūsu prioritāšu augšgalā?

P&J-1337s

Ar lielāko prieku uzklausīšu arī jūsu viedokli par lietām, kuras noteikti vajadzētu izrunāt katram pārim, kurš vēlas kopā augt, attīstīties un veidot laimīgu ģimenes dzīvi! 🙂 

Līdzīgi raksti:

12 Comments

 1. Domāju, ka daudzus no šiem jautājumiem vispār nevajadzētu izrunāt. Kurus tieši – tas ir individuāli. Jo ne jau visa izrunāšana ir sapratnes un labas kopdzīves pamats. Jāprot arī paklusēt par lietām, kurām nav risinājuma un kuras var tikai otru un sevi sāpināt.

   1. Es pilnīgi viennozīmīgi esmu par atklātību, bet ne par ekshibicionismu. Pārrunāt jau var principā pilnīgi visu. Bet vai vajag? Es uzskatu, ka ir jāsalīdzina plusi un mīnusi no tādas aktivitātes. Sāpīgie vārdi var nepelnīti iedzelt un palikt uz visu mūžu. Ne jau vienmēr domu var izteikt precīzi. Turklāt jāatstāj arī kāds mazītiņš noslēpums – lai otram interesantāk.
    Jā, un tam, ka pārrunāt jāmāk sāpigus tematus, viennozīmīgi piekrītu. Bez šīs prasmes neko jēdzīgas attiecības nesanāks.

    1. Šajos manis minētajos tematos nav pat maza daļa no tā, par ko vispār būtu jārunā un VISU nemaz nav iespējams izrunāt un izzināt, tas arī ir fakts.
     Un to arī minēju, ka uzdevums ir ļaut izteikties un izturēties cieņpilni vienam pret otru.

     Es laikam gluži vienkārši nevarētu būt attiecībās ar cilvēku, kuru nesaprotu tik ļoti, lai viņa vārdi man varētu iedzelt uz mūžu vai arī viņš tik ļoti nemācētu izteikties, lai mani tā aizvainotu.

   1. es atceros, ka mūsu kursos tieši visas šīs tēmas bija (bija pat speciāls izdales materiāls ar jautājumiem), bija ļoti interesanti.

 2. Tāda ne pārāk ērta tēma, par ko man ar laulāto ir nācies pastrīdēties, bet domāju, ka nekad nav par agru izrunāt- nāve. Kāda mums ir bijusi saskarsme, kas mums ir vajadzīgs, ja sērojam, kā mēs iztēlojamies savas bēres- vai gribam tikt glabāti, vai kremēti.

  1. Jā. Šī nudien ir tāda delikāta tēma, par ko man arī ir teikuši, lai beidzu runāt. 🙂 Bet es arī uzskatu, ka tā ir gana svarīga tēma! Nav jau vajadzības detalizēti izrunāt bēru scenāriju, bet dažas vadlīnijas noteikti ir vērts pārspriest, piemēram to pašu kremēšanu/apglabāšanu. Bet piekrītu, ka lielākajam vairākumam par to pat domāt negribas, kur nu vēl runāt. 🙂 Visu palēnām un bez uzspiešanas laikam ir pareizākais šajā sakarā. Paldies par komentāru! 🙂

 3. 1. Kāds ir mūsu nākotnes redzējums?

  2. Kuru draudzi mēs apmeklēsim?

  3. Kā mēs iesaistīsimies draudzes dzīvē?

  4. Kurš būs mūsu padomdevējs?

  5. Ar kādiem morāles standartiem mēs dzīvosim?

  6. Kā mēs plānosim laiku lūgšanām?

  7. Cik ilgs būs mūsu saderināšanās laiks?

  8. Kāda ir mūsu attieksme pret šķiršanos un atkārtotu precēšanos?

  9. Kā mēs svinēsim mūsu kāzas?

  10. Cik naudas mēs varam atļauties iztērēt kāzām?

  11. Kā mēs pavadīsim medusmēnesi?

  12. Kur katrs no mums strādās?

  13. Kad būs laiks, kas veltīts tikai būšanai kopā ar ģimeni?

  14. Kā mēs pavadīsim brīvdienas un atvaļinājumus?

  15. Kur mēs dzīvosim?

  16. Vai mēs īrēsim vai pirksim dzīvojamo platību?

  17. Vai mēs vēlamies dzīvokli vai māju?

  18. Vai mums būs mašīna?

  19. Kāda mašīna mums būs?

  20. Kā mēs plānosim ģimenes budžetu?

  21. Kādi ir minimālie ienākumi, kas mūs apmierinātu?

  22. Cik daudz naudas mēs dosim draudzei/labdarībai?

  23. Ko mēs darīsim ar ietaupījumiem?

  24. Kuru pensiju līmeni mēs vēlamies iegūt?

  25. Kur mēs ieguldīsim finanses?

  26. Vai mēs vēlamies pirkt jaunas vai lietotas mantas?

  27. Vai mēs dodam priekšroku zemai cenai vai augstai kvalitātei?

  28. Vai ir pieļaujams iegādāties lietas uz kredīta?

  29. Vai mēs lietosim kredītkartes?

  30. Vai mēs vēlamies iegūt vēl kādu izglītību?

  31. Kurš mācīsies un kurš strādās?

  32. Kurš būs galvenais maizes pelnītājs?

  33. Kurš būs atbildīgs par rēķinu apmaksu?

  34. Kurš būs atbildīgs par nodokļiem un apdrošināšanu?

  35. Kurš būs atbildīgs par mājas uzkopšanu?

  36. Kurš būs atbildīgs par mājas labiekārtošanu?

  37. Kāda veida palīdzību atbildīgais par kādu no šiem pienākumiem var sagaidīt no otras pusītes?

  38. Ko nozīmē tīra māja?

  39. Cik daudz laika mēs pavadīsim tīrot un labiekārtojot māju?

  40. Cik bērnu mums būs?

  41. Kas būs krustvecāki bērniem?

  42. Cik ilgi mēs gaidīsim līdz pirmajam bērnam?

  43. Kurš paliks mājās ar bērniem?

  44. Cik ilgi mēs paliksim mājās ar bērniem?

  45. Kādu bērnu aprūpi mēs izvēlēsimies saviem bērniem?

  46. Kādai vajadzētu būt bērnu disciplinēšanai?

  47. Kurš celsies naktīs, kad bērni būs mazi?

  48. Kurš mainīs autiņus?

  49. Kurš baros bērnu naktīs?

  50. Kurš lasīs vakara pasaciņas?

  51. Kādu izglītības līmeni mēs vēlamies, lai iegūst mūsu bērni?

  52. Vai mēs pieprasīsim, lai bērni apmeklē baznīcu?

  53. Kādi ir mūsu priekšnoteikumi bērnu audzināšanā?

  54. Vai mums būs mājdzīvnieki?

  55. Kādi mājdzīvnieki mums būs?

  56. Kurš rūpēsies par mājdzīvniekiem?

  57. Kādi būs mūsu hobiji?

  58. Cik daudz laika mēs veltīsim kopējiem hobijiem?

  59. Cik daudz laika mēs veltīsim katrs savam hobijam?

  60. Cik daudz naudas mēs tērēsim kopējiem hobijiem?

  61. Cik daudz naudas mēs tērēsim katrs savam hobijam?

  62. Kā mēs svinēsim dzimšanas dienas?

  63. Kā mēs svinēsim Ziemassvētkus, Lieldienas, Jāņus?

  64. Kur mēs svinēsim šos svētkus?

  65. Cik bieži mēs uzņemsim savās mājās ciemiņus?

  66. Kāda būs sagatavošanās ciemiņu uzņemšanai un kurš to darīs?

  67. Kā notiks ģimenes ciemošanās?

  68. Kā mēs izturēsimies pret bijušajiem draugiem un draudzenēm?

  69. Kāda ir mūsu attieksme pret TV skatīšanos?

  70. Kāda ir mūsu attieksme pret alkoholu?

  71. Vai mēs atļausim citiem iedzert mūsu mājās?

  72. Kāda ir mūsu attieksme pret cigaretēm?

  73. Vai mēs atļausim citiem smēķēt mūsu mājās?

  74. Kādu ēdienu mēs pasniegsim mājās?

  75. Cik daudz var pieņemties svarā?

  76. Kādu sportisko līmeni mēs pieprasām viens no otra?

  77. Kādu higiēnas līmeni mēs pieprasām viens no otra?

  78. Kāds ģērbšanās stils ir pieņemams otram?

  79. Kāda ienākumu daļa tiks izmantota tam, lai izskatītos un ģērbtos labi?

  80. Kāda mīlestības izrādīšana ir pieļaujama publiski?

  81. Kāda mīlestības izrādīšana ir pieļaujama bērnu priekšā?

  82. Kāda mīlestības izrādīšana ir komfortabla, esot divatā?

  83. Cik bieži mums būs sekss?

  84. Vai mēs drīkstam reizēm atteikt seksu, ja kāds no mums konkrētajā brīdī to nevēlas?

  85. Ko mēs sagaidām no seksa?

  86. Ko mēs nekad nedarītu gultā?

  87. Kāda ir mūsu attieksme pret naktsklubiem?

  88. Kāda ir mūsu attieksme pret pornogrāfiju?

  89. Kādus kontracepcijas līdzekļus mēs lietosim?

  90. Kādu ģimenes informāciju ir pieļaujams apspriest ar draugiem vai padomdevēju?

  91. Vai ir pieļaujams publisks strīds?

  92. Vai ir pieļaujams strīds bērnu priekšā?

  93. Kad tiks risināti konflikti?

  94. Kā tiks risināti konflikti?

  95. Kādus vārdus nedrīkst lietot, runājot vienam ar otru?

  96. Kā mēs rīkosimies, ja viedokļi nesaskanēs?

  97. Kā mēs pavadīsim mūsu pensijas laiku?

  98. Kad mēs iesim pensijā?

  99. Ja es nomiršu, vai otrs precēsies ar citu?

  100. Kāpēc Tu mani mīli?

  1. Jā, šo konkrēto sarakstu lasīju internetā. Man gan gribējās dzirdēt vairāk reālus piemērus un reālus jautājumus, kas cilvēkiem ir bijuši nozīmīgi sarunu temati. 🙂 Bet paldies par komentāru.

Vieta Tavam komentāram: