Pēcdzemdību matkritis un ko ar to darīt?

12890923_10207997199660826_333993798186996328_oVairākas mammas man ir rakstījušas privātas vēstules ar ļoti jaukiem komplimentiem manu matu sakarā, kā arī man bieži tiek uzdots viens jautājums – vai pēc mazuļa piedzimšanas arī mani piemeklēja pastiprināta matu izkrišana un kā es ar to cīnījos, tāpēc nolēmu, ka ir pienācis laiks uz šo jautājumu atbildēt vienā plašākā bloga ierakstā, kurā es atbildētu uz šo jautājumu no personīgās pieredzes, kā arī censtos izskaidrot vairāk par to, kāpēc mūsu mati uzvedas tā, kā tie uzvedas.

Daudzas mammas ļoti satraucas par to, ka paliks pavisam bez matiem, jo pāris mēnešus pēc bērna piedzimšanas viņas piemeklē slavenais matkritis, bet gan uzklausot dažādu dakteru sacīto, gan palasot pieejamo literatūru par šo tēmu, varu nomierināt – nē, bez matiem jūs nepaliksiet un mati pēc dzemdībām pastiprināti izkrīt lielākajai daļai sieviešu un tas ir pilnīgi normāli. Arī mana dzīvokļa grīdu vairākus mēnešus „rotāja” nemitīgs manu matu paklājs, bet es ar to nekā speciāli necīnījos, jo zināju, ka ar laiku tas pāries. Tagad, kad manam bērnam pēc pusotra mēneša būs gads, mati krīt ārā ne vairāk un ne mazāk, kā pirms grūtniecības un dzemdībām, jo hormoni un pats ķermenis ir nostabilizējies, un viss ir atgriezies savās iepriekšējās vietās. Matu izkrišanu var arī ietekmēt mazuļa barošana ar krūti, tāpēc ar to ir jārēķinās un par to nav jāpārdzīvo.

Ja tomēr šķiet, ka organismam kaut kas trūkst, jo gan grūtniecība, gan dzemdības, gan bērna barošana no mūsu ķermeņa paņem bezgala daudz, tad iesaku vērsties pie sava ārsta, veikt asinsanalīzes, pārbaudīt organismā esošo vitamīnu un hormonu darbību, kā rezultātā arī noskaidrot vai nav nepieciešami kādi papildus vitamīni. Es personīgi uzskatu, ka papildus vitamīnus „uz savu galvu” nevajadzētu lietot, jo arī vitamīnu nevajadzīga pārdozēšana ķermenim var nodarīt tik pat lielu kaitējumu, kā vitamīnu trūkums.

Kāpēc tomēr mati „tā dara”?

Nedaudz vairāk par šo tēmu palasot, uzzināju, ka parasti apmēram 85-95% matu, kas atrodas uz Tavas galvas aug, bet pārējie 5-15% atrodas tādā, kā atpūtas stadijā. Pēc šīs atpūtas stadijas attiecīgie mati izkrīt (bieži vien izkrišana notiek, kad Tu ķemmē vai mazgā matus) un to vietā aug jauni mati. Cilvēkam vidēji vienā dienā izkrīt ap 100 matiem. Protams, ka šo ikdienišķi nenozīmīgo zaudējumu vairāk izjūt tieši garu matu īpašnieki, jo izkritušos matus gluži vienkārši vairāk redz. Šāds scenārijs ir ikdienā, bet grūtniecības laikā augšanas laiks pagarinās un matu izkrišana attiecīgi samazinās, kas sievietei stāvoklī liek iegūt īpaši biezus, mirdzošus un stiprus matus. Te arī nāk klāt skaista āda un stiprāki nagi. Tas tad nu laikam arī ir tas slavenais estrogēna izraisītais grūtniecības mirdzums, jeb vairāk pazīstams, kā „pregnancy glow”, ko tik bieži dzirdam pārokeāna kinofilmās.

Pēc dzemdībām šī hormona darbība kļūst citāda un tie mati, kuri bija pastiprinātā atpūtas stadijā, tagad saprot, ka tiem laiks izkrist, kā rezultātā mēs novērojam šos matus savās ķemmēs, dušā, uz grīdas un visur, kur vien skatāmies. Diemžēl tas nav patīkami, tomēr absolūti normāli un ļoti bieži sastopami. Speciālisti sola, ka aptuveni līdz  bērna gada vecumam visam ir jāsastājas vecajās sliedēs. Protams, var eksperimentēt ar dažādiem matu kopšanas līdzekļiem, kas tos padarītu vizuāli apjomīgākus un veselīgākus, bet šo izkrišanu apturēt diemžēl neizdosies, jo tāda ir daba un ķermenis savā ziņā tā sevi atjauno.

Kam gan ir jāpievērš pastiprināta uzmanība šajā periodā? Tam, ka izkritušie mati var aptīties jūsu mazulim ap dažādām ķermeņa vietām un, iedomājaties paši, var ļoti sāpēt. Ja kādreiz mazulis raud šķietami bez iemesla, tad ir vērts rūpīgi pārbaudīt vai viņam ap kādu ķermeņa vietiņu nav aptinies mammas mats, kurš nelāgi spiež.

Kādi ir mani vispārīgie matu kopšanas paradumi?

Teikšu tā – man ir paveicies ar labiem gēniem un stipriem matiem, kuri nav īpaši cimperlīgi kopšanas ziņā, tomēr ir dažas lietas, ko es ievēroju jau daudzus gadus, kas iespējams ir palīdzējis tiem bojāties mazāk un saglabāt savas labākās īpašības.

  • Matus nemazgāt biežāk, kā divreiz, maksimāli – trīsreiz nedēļā. Bija laiki, kad matus mazgāju katru dienu, bet tad nonācu pie secinājuma, ka mati no tā kļūst atkarīgi un sāk taukoties daudz ātrāk. Tad nu es tos sāku pāraudzināt. Protams, sākumā kādu laiciņu man tas riebās, jo pāris mēneši pagāja, kamēr mati „saprata”, ka es par tiem rūpējos, nevis daru pāri un sāka taukoties daudz lēnāk.
  • Katru reizi, kad mazgāju matus, es tos saputoju ar šampūnu divreiz. Pirmā saputošanas reize noņem no matiem virsējo netīrumu kārtu, ko kārtīgi izskaloju, tad ar otro šampūna putu kārtu es kārtīgi izmazgāju galvas ādu un matu saknes, pēc kā matus kārtīgi, kārtīgi izskaloju. Skalošana parasti aizņem divreiz vai pat trīsreiz ilgāku laiku, kā matu saputošana.
  • Nekad ar šampūnu neputoju matu galus. Tikai saknes. Matu gali saņem pietiekami daudz šampūna, kad tie tiek skaloti un nav vajadzības tos papildus sausināt speciāli iemasējot ar šampūnu.
  • Pēc kārtīgas matu izskalošanas vienmēr, vienmēr lietoju matu balzāmu. Viens pats šampūns tomēr kopumā matus sausina un tos pēc mazgāšanas ir nepieciešams pabarot ar konkrētajiem matiem atbilstošu matu balzāmu, lai tie kļūtu maigi un vijīgi.
  • Nekad matus nemazgāju ar ļoti karstu ūdeni, tikai ar siltu, bet pēc skalošanas, tos papildus izskaloju ar aukstu ūdeni, lai tos atvēsinātu un nomierinātu. Esmu arī lasījusi, ka aukstais ūdens palīdz „aizvērt” atvērtās matu folikulas, jo augošs mats tomēr ir „dzīvs” un karsts ūdens ir aptuveni tas pats, kas karsts gaiss.
  • Pie žāvēšanas vienmēr izmantot matu apstrādei ar karstumu paredzētos aizsarglīdzekļus.
  • Pēc žāvēšanas (un bieži arī taisnošanas) vienmēr matu galus apstrādāt ar mīkstinošu un aizsargājošu eļļu vai matu zīdu.
  • Es personīgi pēc dzemdībām arī nolēmu pāriet no klasiski blondā matu krāsojuma uz balayage krāsojumu, kurā no tumšākām matu saknēm mati pāriet gaišākos galos, kas man ļauj frizieri apmeklēt ne biežāk, kā trijos mēnešos, ko noteikti nevarēju atļauties ar pilnībā blondiem matiem, jo mana dabīgā matu krāsa ir pietiekami tumša, lai ataugušās matu saknes ātri vien izskatītos diezgan baisi. 🙂

Tas principā arī viss. Vairs neko arī papildus nedaru. Reizi pa reizei ieziežu kādu masku, bet, godīgi sakot, es pieturos pie principa, ka matus lieki nevajag noslogot, jo, kā jau minēju iepriekš, tie kļūst ļoti atkarīgi no dažādiem skaistumkopšanas produktiem un es neuzskatu, ka tas ir vajadzīgi vai pat labi. Ceru, ka ar šo ierakstu man būs izdevies nedaudz nomierināt mammas, kuras satraucas par saviem pēcdzemdību matiem, kā arī varbūt izdosies atrast arī kādu ieteikumu matu kopšanai ikdienā. 🙂

Līdzīgi raksti:

Vieta Tavam komentāram: