Pirmās dienas, pirmie ciemiņi

meme14

Mans ieraksts par to, kā būtu vai nebūtu jākomunicē ar grūtnieci guva diezgan lielu atsaucību gan no atbalstītāju frontes, gan no cilvēkiem ar gluži pretēju viedokli un tas ir fantastiski, jo kvalitatīva diskusija par jebkuru tēmu ir tikai un vienīgi pozitīva lieta. Man ir milzīgs prieks arī par to, ka tomēr lielākā daļa cilvēku tajā ierakstā saskatīja to, ka viss nav viennozīmīgs un daudz kas no manis sacītā tomēr bija jāuztver ar veselīgu devu humora. Tiem, kuri tādas lietas uztver pārāk nopietni… man ļoti žēl! 🙂 Šoreiz es gribētu parunāt (paveicināt diskusiju) par to, kā būtu pieklājīgi/pareizi/nepareizi/forši/neforši utt. nākt ciemos pie jaunajiem vecākiem. Lūdzu, lūdzu, ņemiet vērā, ka tie ir tikai mani personīgie ierosinājumi un tas nebūt nenozīmē, ka visi  jaunie vecāki man piekritīs. Turklāt, pirms man pašai bija piedzimis bērns, es būtu bijusi ļoti priecīga, ja man kāds šīs lietas būtu pateicis!

Man pašai pirmais mēnesis pēc mazuļa nākšanas pasaulē bija tāds… jocīgs. Es no vienas puses gribēju satikt VISUS un tajā pašā laikā nevienu. Es negribēju būt nepieklājīga un liegt mazulim manu tuvāko cilvēku mīlestību, bet tajā pašā laikā es biju fiziski nogurusi no dzemdībām un vienkārši gribēju pierast pie jaunās mammas lomas un vienkārši atpūsties, cik nu tas ir iespējams, kad mājās ir jauns priekšnieks. Es neapšaubāmi biju ļoti, ļoti laimīga, bet man vienkārši gribējās diktēt savu ritmu un vispār iegūt jaunu ritmu jaunajā statusā. Es tikai tad sāku pa īstam aptvert, cik ļoti visa pasaule ir mainījusies, tāpēc no saviem ciemiņiem es gaidīju ko šādu un tikai aiz vislielākās mīlestības un cieņas to stāstu arī šeit. Jo es labi saprotu, ka galvā nevienam nevar ielīst, bet pašā sākumā es varbūt būtu kautrējusies ko tādu teikt atklāti, jo parasti ciemiņus uzņemu ļoti labprāt bez jebkādiem nosacījumiem, protams. Tikai tas pirmais mēnesis…

 • Nezvani un neklauvē

Kad Tu dodies apraudzīt jauno ģimeni un viņu mazo atvasīti, izvēlies nezvanīt durvju zvanu un nebungāties pie durvīm. Mūsdienu tehnoloģijas atļauj piezvanīt vai atsūtīt ziņu un mobilo tālruni, ka esat ieradušies, jo visticamāk jaunie vecāki telefoniem būs nogriezuši skaņu tā, lai tas neuzmodinātu iespējams guļošo mazuli. Durvju zvana spalgie trokšņi arī var uzmodināt un saraudināt bērnu. Īpaši šo punktu iesaku ņemt vērā, ja zināt, ka tajā mājā dzīvo arī suns, kurš visticamāk sāks traki riet, izdzirdot aktivitāti pie ārdurvīm. Daži mazuļi vispār nereaģē uz šādiem trokšņiem, bet citus tie var pamatīgi izbiedēt un mēs taču nevēlamies atvērt elles vārtus brēcoša mazuļa izskatā, vai ne? 

il_340x270.827510512_x0qy

 • Galdiņ klājies

Negaidi bagātīgi klātus galdus! Ja Tu būtu ieradies apciemot mūsu ģimeni pirmajās divās nedēļās, tad Tev būtu jādala apkaltusī aizvakar pasūtītās picas šķēle ar visiem pārējiem viesiem. Pirmās nedēļas ir adaptācijas periods un jaunie vecāki vēl mēģina aptvert, kāds tad nu tagad būs viņu jaunās dzīves ritms. Protams, ka ar katru nedēļu situācija mainās un arī šmorēšana ātri vien atgriežas mājsaimniecības ikdienā, tomēr pirmās pāris nedēļas pasaudzējiet jauno ģimeni un, ja nākat ciemos, atvediet kaut ko garšīgu. Un ar “kaut ko garšīgu” es nedomāju tortes un saldumus, bet vislabāk siltu, mājās gatavotu, veselīgu, gardu maltīti. Un neņem šo pie sirds! Ja vēlies smuki uzklātu galdu, droši nāc pēc ilgāka laika. Tagad, piemēram, nākot ciemā, būtu ij pankūciņas, ij kartupelīši, ij jebkas, ko tu “pasūtītu”, bet pirmo mēnesi pēc mazuļa piedzimšanas Tu, kā ciemiņš, nebūsi prioritāte. Vēl labāk, varbūt, ir atvest kaut ko garšīgu un doties tālāk savās gaitās. 

 • Ciemošanās laiks

Jaundzimušā vecāku jaunā dzīve ir iedalīta posmos no barošanas līdz barošanai, tāpēc, ja esi ieradies ciemos, tad laicīgi noskaidro, cik ilgi vēlams uzturēties. Saproti, ka jaunā ģimene ĻOTI priecājas, ka esi atbraucis ciemos, bet tu diemžēl neesi prioritāte. Mazais būs tas, uz ko tiks vērsta visa uzmanība un viņš vienkārši būs jābaro un parasti sākumā mammītes nejūtas vēl tik komfortabli, lai barotu mazo ciemiņu klātbūtnē, bet diez vai viņa jutīsies arī baigi labi, ja viņai visu laiku būs jādodas uz citu telpu. Vienkārši nepaliec ilgi un visi būs priecīgi! Galu galā, iespējams viens no jaunajiem vecākiem nosnaustos, ja, piemēram, arī mazulis ir izvēlējies pagulēt. Kā arī, ja Tevi ir uzaicinājuši ciemos apraudzīt jauno ģimeni, lūdzu, cieni laiku, kurā Tu esi uzaicināts. Ja esat norunājuši, piemēram, vienos, tad arī esi vienos. Kā jau minēju – barošanas laiki un tā. Es saprotu, ka gadās neparedzētas lietas, bet par to arī obligāti brīdini.

 • Tīri trauki? Kas tas tāds?

Pirmās divas nedēļas mēs ar vīru diezgan aktīvi izmantojām plastmasas traukus, jo gluži vienkārši nejaudājām mazgāt parastos traukus, tāpēc, ja esi atnācis ciemos un, protams, esi ar kaut ko pacienāts – nekautrējies un nomazgā savu šķīvīti un krūzīti. Es noteikti no sākuma nejustos komfortabli, ka mani ciemiņi to dara, bet gan jau, ka es pierastu un spētu samierināties, kad pamanītu, ka mans trauku kalns pēc ciemiņiem ir tikai sarucis, nevis kļuvis lielāks. Varbūt pat ejot prom paķer neiznestās miskastes maisu un to iznes! Tu kļūsi par dienas labāko ciemiņu ar tik vienkāršu, bet izpalīdzīgu darbību.

images

 • Dāvanas?

Dāvanas ir fantastiska lieta, kam gan nepatīk dāvanas? Bet mans personīgais viedoklis, ka jaunajiem vecākiem būtu jādāvina vai nu kaut kas reāli noderīgs, vai nekas. Kā uzzināt, kas ir noderīgs? Pajautā! Tas nav nepieklājīgi! Neizvēlies nest autiņbiksīšu paku, ja Tu nezini konkrētu izmēru un zīmolu, ko dažādu iemeslu dēļ lieto jaunā ģimene, nestiep divmetrīgu miljons eiro dārgu lāci, jo iespējams to jaunajiem vecākiem nav kur likt. Saproti? Domā loģiski! Neviens Tevi negaida ciemos dēļ dāvanām, bet ja nu tomēr esi izvēlējies kaut ko mīļu uzdāvināt, painteresējies, varbūt, ka tiešām ir kas noderīgs. Izņēmums, protams, ir tad, kad Tu jaunos vecākus labi pazīsti un zini, par ko viņi priecāsies vienmēr. Piemēram, mana māsa zin, ka man patīk baloni, ļoti un vienmēr, tāpēc baloni bija kaut kas par ko es, kā bērns priecājos vēl ilgi, jo tie mājās radīja papildus svētku sajūtu, taču tas nenozīmē, ka baloni patīk visiem. Citiem tie pat riebjas un tas ir ok.  Varbūt kāda mamma būs priecīga par dāvanu karti uz masāžu viņai? Vai ko tamlīdzīgu? Pajautā, ja nezini! 🙂 Īpaši pajautā, ja vēlies uzdāvināt kādu mazuļa drēbīti. Iespējams ir kaut kas tāds, kas trūkst, bet Tev ir jāzina izmērs un, lai cik ļoti smieklīga Tev nešķistu tā mazā ādas jaciņa vai jocīgi smieklīgie zābaciņi, vai kovboja cepure bēbītim, vecāki to visticamāk novērtēs vienreiz gadā – Helovīna svētkos un arī tikai tad, ja gribēs savu mazuli saģērbt, kā vienu no Village people dalībniekiem un tas ir maz ticams. Domā ar galvu, esi praktisks un Tu tiksi novērtēts!

CFzOXDoWEAE-tlY

 • “Es taču tikai no labas sirds…” – Nebiedē mani, es jau pats baidos!

Lūdzu, lūdzu, LŪDZU aiztaupi savus “no sirds” ieteikumus. Vismaz pirmajā ciemošanās reizē. Man, piemēram, jau tā pietika jautājumu pašai sev un, ja man būtu jāuzklausa dažādi ieteikumi par vienām un tām pašām lietām, es laikam varētu vienkārši apraudāties un nelīst ārā no alas. Es ZINU, ka Tu tikai vēli labu, bet vienkārši aiztaupi savus ieteikumus par krūtsbarošanu, par to kā mazais ir apģērbts, par to, kā viņš guļ, par to, kā… Principā jebko. Īpaši ievēro, ka neatļaujies aizrādīt jaunajai mammai par viņas izskatu. Es nespēju saprast, kas darās galvā tādam cilvēkam, kurš pāris nedēļas pēc bērna piedzimšanas jaunajai mammai var iedomāties aizrādīt un pateikt:”Klausies, Tev kaut kas būtu jādara ar TO vēderu!”, bet ticiet man, tādi cilvēki ir un viņi ļoti, ļoti sāpina. Paldies, bet diemžēl ne visām izdodas nokausēt pēcdzemdību vēderu kā sveci un galu galā, kāda gan Tev ir darīšana par svešiem kilogramiem? Esi elementāri pieklājīgs. Tā vietā labāk izsaki kādu patiesu komplimentu, jo es uzskatu, ka visas grūtnieces un jaunās mammas ir vienkārši skaistas. Skaistas, jo sievietes ķermenis ir devis jaunu dzīvību. Kā tajā var saskatīt kaut vienu negatīvu lietu?

lejupielāde

 • Bara efekts

Ir tikai normāli, ka gribas pieiet un “pakomunicēt” ar jaundzimušo, bet lūdzu, dariet to pa vienam. Nemetieties barā visi ap gultiņu un nerunājiet skaļās mikimaušu balsīs, kas ir pilnīgi normāla un jokaina parādība, kad pieaugušie satiekot mazu bērniņu, sāk runāt smieklīgās balstiņās. Es pati arī tā daru! 😀 Pirmajās nedēļās mazulis nesaprot, kur ir nonācis un kas tagad notiek, tāpēc lūdzu izturieties mazuļa klātbūtnē mierīgi. Kad bēbītis jau būs paaudzies, tad varēs gan viņam rādīt smieklīgas sejas, gan visādi citādi ķēmoties un viņu smīdināt, bet sākumā – pa vienam un mierīgi! Es arī neieteiktu čamdīt jaundzimušo un ņemt viņu rokās, ja vien paši vecāki to nepiedāvā. Tam pietiek jau svešu tantīšu, piemēram, poliklīnikā, kuras par savu svētu pienākumu uzskata pataustīt svešo bēbīti un līst ar pusi savas sejas svešos ratos. Nē! Nē! Nē! Tas nav pieņemami. 

meme20

 • Esi tīrs un vesels!

Kad nāc apciemot mazuli, noteikti ienākot mājās nomazgā rokas. Elementāri un normāli, vai ne? Nelieciet to sev atgādināt, esiet taču prātīgi! Mazais ir tik maziņš, ka tomēr pie šīs mikrobainās pasaules viņam ir jāpierod pakāpeniski. Neviens nerunā par augšanu higiēnas burbulī un tamlīdzīgi, bet savs laiks ar saujām sabāzt sev mutē smilškastes smiltis un savs laiks Tev, ciemiņ, nomazgāt rokas. Kā arī atsaki savu ciemošanos, ja jūti, ka kļūsti puņķains vai Tavs vēders no rīta jutās… jocīgi. Tu neko nepalaidīsi garām, bēbītis šeit ir uz palikšanu un priecāsies Tevi satikt sveiku un veselu.

 • Nāc ar mīlestību!

Pāri visam, visam – nāc ar mīlestību un mieru! Nāc tā, lai pēc Tavas aiziešanas jaunās ģimenes mājā paliek tikai pozitīvas un jaukas emocijas. Esi mierīgs, pieklājīgs un laipns. Nes sev līdzi tikai tās labākās sajūtas un tad arī jaunā ģimene būs priecīga Tevi satikt atkal un atkal. 🙂

*Obviously the pictures used in this post are not made by me and belong to their original creators… Whoever they are! 🙂

 

Līdzīgi raksti:

No Comments

 1. Nu feini! 😀 pa riktīgo iegrimu to pirmo ciemošanās reižu nostaļģijā :))) piekrītu par visiem 100%! Visi ieteikumi likās noderīgi, atskatoties uz to laiku, kad gājām šim posmam cauri. Pasmējos arī, jo laikam tikai jaunie vecāki spēj šīs lietas saprast, bet tam ciemiņam, kam bērniņš jaunāks par sešgadnieku tuvumā nav bijis, viss ir nepierasti 😀

 2. Trapits desmitniekaa! It ipasi par to, ka vislabakie ciemini ir tie, kas atnes maltiiti un aatri pazuud 🙂 Mums tikko piedzima otrs mazulis, un es sobrid uzskatu – jo mazak cieminu, jo labak, – jo taa pusstundina miega ir labaka par jebkuru kompaniju un davanu.

Vieta Tavam komentāram: