Rūpēs par mazuļu drošību – autokrēsliņu nozīme ikdienā.

Septembra sākums šajā blogā tiek izteikti pavadīts Tēvu dienas zīmē, bet es nespēju sev ļaut aizmirst arī to, ka Septembris tiek atzīmēts, kā Bērnu Drošības Mēnesis. Kā jau, cerams, esat pamanījuši, man ir ļoti nozīmīga mūsu mazo ķiparu drošība, tāpēc ne vien cenšos piedāvāt dažādas bezmaksas izglītojošas lekcijas šīs tēmas sakarā, bet arī cenšos savu iespēju robežās aktualizēt pēc iespējas dažādus virzienus, kas skar mūsu bērnu drošību. Septembrī un oktobra sākumā visā Latvijā ciemošos ar 15 lekcijām sociālās kampaņas “Bērnam droši” ietvaros, bet par to noteikti vēl stāstīšu atsevišķi. Šoreiz gribu mazliet parunāt un atgādināt par to, kas šķietami ir pašsaprotams, tomēr, kā redzu ikdienā, ne tik ļoti pašsaprotams, kā man šķiet – autokrēsliņi un to nozīme ikdienā.

Bērnu higiēnas preču zīmols Bella Baby Happy ir uzsācis iniciatīvas projektu, kas vērš pastiprinātu uzmanību bērnu drošai pārvadāšanai automašīnās un es, kā divu bērnu mamma un ģimenes dzīvesstila bloga autore, ar lielu prieku piekritu to atbalstīt, uzrunājot vecākus arī no savas puses.

Šķiet, ka mūsdienās nevienam nevajadzētu rasties jautājumiem par to, kāpēc automašīnā bērni būtu jāpārvadā speciāli tam paredzētā autokrēsliņā, tomēr, ikdienišķas pastaigas laikā redzēta aina, man lika par šo apgalvojumu šaubīties –  mamma stūrēja automašīnu, bet aizmugurējā sēdeklī nepiesprādzēts pilnīgi brīvi pārvietojās aptuveni trīs, četrus gadus vecs puisēns. Papildus bīstamībai, puikam bija iespēja izbāzt pa pusatvērtu logu galvu, ko viņš arī ik pa brīdim izmantoja. Šis skats man lika pamatīgi aizdomāties un radīja vēlmi par tēmu padomāt ārpus savas izpratnes par to, jo es vēlos vēlreiz visiem atgādināt un uzsvērt, cik svarīgi ir bērnu visos apstākļos droši piesprādzēt vecumam atbilstošā autokrēsliņā un nav svarīgi, cik tāls vai tuvs ir braucamais attālums – nelaime var notikt tiklīdz jūsu automašīna pametīs piemājas stāvlaukumu. Arī arguments, ka jūs vienmēr braucat uzmanīgi un piesardzīgi, neiztur kritiku, jo nedrīkst aizmirst faktu, ka citi ne vienmēr brauc tik pat prātīgi un ceļu satiksmes negadījumi var notikt ne tikai jūsu vainas dēļ.

Iepriekš esmu dzirdējusi no jaunajiem vecākiem, ka bērns negrib sēdēt piesprādzēts autokrēsliņā un tāpēc mīļā miera labad viņam tiek ļauts sēdēt nepiesprādzētam. Es zinu, cik ļoti var sadusmot ilgstoši protestējošs un kliedzošs bērns, ticiet man, es to labi pazīstu – zināmos vecuma posmos gandrīz visi bērni pārbauda robežas un tas attiecas arī uz sēdēšanu autokrēsliņā, tomēr šoreiz ir runa par elementāru bezkompromisu drošību un izpratne par to, kādi drošības pamatelementi pieklājas katrai situācijai, tiek ieaudzināta tieši ģimenē. Par to, ka braucot ar motociklu ir nepieciešama ķivere, neviens saprātīgs cilvēks vairs nediskutē, bet lai uztvere par to bērnam nāktu dabiski un pašsaprotami, komplektā ar pirmo velosipēdu vai līdzsvara ritenīti vajadzētu uzdāvināt ķiveri, kas ne vien pasargās mazo, trauslo un tik ļoti dārgo instrumentu – galvu, bet arī ieliks bērna apziņā skaidrību par to, kas ir drošība un kādi noteikumi ir jāievēro, lai sevi maksimāli pasargātu lielākas vai mazākas avārijas gadījumā.

Arī Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Ance Rozīte izsaka viedokli šajā jautājumā: „Lai arī kopumā situācija saistībā ar piesprādzēšanos transportlīdzeklī lēnām uzlabojas, tomēr, sēžot transportlīdzekļa aizmugures sēdekļos piesprādzējas tikai katrs trešais transportlīdzekļa pasažieris. Ja agrāk ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšana, pārvadājot transportlīdzeklī bērnus bieži bija saistīta ar drošības jostu nelietošanu, jo arī vecāki nepiesprādzējās, tad tagad ir vērojama tendence, ka vecāki ir likumpaklausīgi un piesprādzējas, bet transportlīdzekļa aizmugures sēdeklī esošie bērni nesēž ne sēdeklītī, ne uz paliktnīša, kā arī nav piesprādzēti. Ik gadu notiek ceļu satiksmes negadījumi, kuros iet bojā bērni, kuru pārvadāšanā netika izmantoti nedz sēdeklīši, nedz paliktņi, kā arī bērni nebija piesprādzēti ar drošības jostu.

Lai gan kopējās tendences uzlabojas, saistībā ar bērnu pārvadāšanai paredzēto drošības līdzekļu lietošanu, cilvēki saprot, ka īpaši bērni ir pakļauti lielam riskam, tomēr Valsts policiju šī situācija neapmierina, jo konstatēto pārkāpumu skaits par bērnu pārvadāšanai paredzēto drošības līdzekļu lietošanu joprojām ir pietiekami liels.”

Mamma un tētis ir tie cilvēki, kuriem bērns uzticas un ciena primāri, tāpēc ir tikai loģiski, ka šīs lietas uzmanīgi un pacietīgi viņiem iemāca, kā arī demonstrē ar savu piemēru, tieši viņi. Vecākiem ir svarīgi vienmēr pašiem piesprādzēties, jo tas ir pašu drošībai, kā arī tas arī ir piemērs, kam sekos jūsu bērni. Vārdiem ir tukša vērtība, ja vien tie netiek pamatoti ar acīmredzamu rīcību. Arī Ceļu Satiksmes Drošības Direkcijas Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Jānis Aizpors uzsver, ka pieaugušajiem noteikti būtu vienmēr jāatceras lietot drošības jostas, lai parūpētos par savu drošību automašīnā.

Raksta tapšanai tika apzināti arī CSDD dati un tie mani nedaudz šokēja, jo es naivi cerēju ieraudzīt ciparu „0” pie cietušo bērnu skaita ceļu satiksmes negadījumos, tomēr realitāte izrādījās skarbāka. Saskaņā ar Eiropas Transporta Drošības padomes datiem Latvija vēl joprojām ir viena no līderēm ceļu satiksmes izraisītos nāves gadījumos. 2016. gadā ir aprēķināts, ka provizoriski tie ir 157 cilvēki, no kuriem 70 cilvēki ir atradušies automašīnās gan kā šoferi, gan kā pasažieri, kuri ir gājuši bojā traģiskos negadījumos uz Latvijas ceļiem. CSDD datos norādīts, ka 2016. gadā 2 no tiem ir bijuši bērni, bet 2015. gadā tie bija 11 bērni. Protams, priecē, ka bojā gājušo cilvēku skaits ar katru gadu samazinās, tomēr kamēr tādi negadījumi notiek, skaitlis vienmēr būs par lielu un par dārgu, lai to varētu dēvēt par vērtīgu mācību sabiedrībai.

2016. gadā bojā gājušie bērni ir bijuši vecumā līdz 6 gadiem un ir bijuši automašīnu pasažieri. Turklāt nav tikai jārunā par tik dramatiskām situācijām, kā nāves gadījumi, jo pati par sevi runā 2016. gada statistika par ievainotajiem bērniem ceļu satiksmes negadījumos. Pagājušogad bija ievainoti 90 bērni vecumā no 0 līdz 5 gadiem, no 6 līdz 8 gadu vecumam ir reģistrēti 59 ievainoti bērni, no 9 līdz 11 gadu vecumam ir piefiksēti 48 ievainotie, no 12 līdz 14 gadu vecumam ir norādīti 30 ievainoti bērni, kuri ir atradušies automašīnās pasažieru statusā. Šie skaitļi nav viennozīmīgi attiecināmi uz bērnu autokrēsliņu nekorektu izmantošanu vai absolūtu neizmantošanu, tomēr zināma saistība tajā ir loģiski secināma un liek gribēt dubultā pārbaudīt vai bērns ir kārtīgi piesprādzēts savā drošajā vietā automašīnā– autosēdeklītī.

Lai mazulim un jau vecākam bērnam pārvietošanos padarītu patīkamāku un ērtāku dažos vērtīgos padomos dalās Capital Clinic Riga fizioterapeite Kristīne Briede.

  • Mazuli bez apstājas ieteicams pārvadāt ne ilgāk kā 40minūtes. Pēc šī laika perioda būtu ieteicams bērniņu izņemt laukā no autokrēsliņa, lai viņš nedaudz varētu atpūsties un tikai pēc tam var turpināt braukt. Jāpievērš arī uzmanība, cik slīpa (dziļa) ir autokrēsliņa sēžamā daļa, jo tas iespaido zīdaiņa braukšanas laiku. Jo tā ir dziļāka, jo mazulim tiek lielāka slodze mugurkaulam un ir biežāk jāapstājas, lai izņemtu mazuli no autokrēsliņa.
  • Pēc tāliem pārbraucieniem vislabāk bērnam ir ļaut pašam brīvi izkustēties un atpūsties no autosēdeklīša. Bērnu atkarībā no vecuma novieto viņam ērtā pozīcijā un ļaut brīvi veikt kustības.
  • Būtu svarīgi ievērot, ka bērna galviņa atrastos 3cm zem krēsliņa atzveltnes augšmalas. Mazulis šajā stāvoklī atrodas pusguļus, jo viņa mugurkauls vēl līdz galam nav izveidojies un nostiprinājies. Bērna ausu viduspunkts nedrīkst atrasties augstāk par krēsliņa atzveltnes augšmalu. Bērni vecumā no 4 līdz 12 gadiem tiek sēdināti uz krēsliņa paliktņa.
  • Autosēdeklītis ir jaizvēlas atbilstoši bērna vecumam, garumam un svaram, kā arī tam ir jābūt piecu punktu drošības sistēmai- drošības siksnai jābūt uz katra pleca un starp kājiņām ir jābūt stiprinājumam. Šāda sistēma fiksēs mazuļa stabilitāti un viņš būs vairāk pasargāts no traumām. Mainoties bērna vecumam, garumam vai svaram vajag laicīgi mainīt atbilstošu autosēdeklīti, lai nodrošinātu bērna drošību.

Vecākiem ir svarīgi uzņemties atbildību ne tikai par savu, bet arī par savu bērnu drošību un man ir liels prieks, ka Bella Baby Happy ar savu iniciatīvu mani uzaicināja vēlreiz atgādināt par drošu mazuļu pārvadāšanu autokrēsliņos. Mēs visi esam ļoti dažādi, katram ir savi uzskati, par to, kā jāaudzina bērni, par to, kas mūsu bērniem ir labākais un piemērotākais, tomēr pilnīgi visiem vecākiem ir viena kopīga vēlme – laimīgi un veseli bērni, tāpēc darīsim visu, kas ir mūsu pašu spēkos, lai tā būtu ne vien vēlme, bet arī realitāte.


Starp citu, ja Tu vēl neesi paspējis savam mazulim iegādāties autokrēsliņu, tad 2017.gadā laika posmā no 5.septembra līdz 2018.gada 26.janvārim iegādājoties 35 Bella Baby Happy autiņbiksīšu iepakojumus garantēti varēsi saņemt dāvanā autokrēsliņu. Lai uzzinātu, kurā veikalu tīklā norisinās šī akcija un kas tieši ir jādara, lai tiktu pie šīs ļoti vērtīgās dāvanas, dodies uz Bella Baby Happy Facebook lapu un noskaidro visas detaļas, kas attiecas uz šo akciju.


Raksts tapis sadarbībā ar Bella Baby Happy, Ceļu Satiksmes Drošības Direkciju (CSDD), VAS “Latvijas Valsts ceļi” .

Līdzīgi raksti:

1 Comment

Vieta Tavam komentāram: